Så fandt jeg ud af, at…

  • IKEA to ud af to gange ikke har leveret vores ting til aftalt tid, og at det åbenbart er normen her i NY (STRAM OP IKEA..!) Men pyt ikke, har jo ikke så meget andet at gå op i, end at vente på leveringer fra IKEA 😉
  • det koster $ 25 (og det var femogtyve dollars, ikke kroner!) at have sin cykel parkeret i et såkaldt bicycle storage room i vores bygning, om måneden that is. Der røg min drøm om en cool ældre damecykel med stor cykelkurv og mig cyklende rundt i Brooklyn på opdagelse efter de fede butikker, eller ladcyklen med ungerne godt plantet foran på tur til byens parker. Jeg må nok se mig selv “nøjes” med et abonnement til de mange blå CitiBikes i byen. Hvilket jo egentlig også er smart nok, for de står efterhånden alle steder
  • amerikanerne (stor)forbruger jo helt enormt meget; fx går alle, med en smule respekt for sig selv, rundt med et eller andet drikkebart i en plastickop i hånden, lige for tiden ser indholdet meget koldt ud, det ændrer sig vel om nogle måneder
  • det kan lade sig gøre, ikke at køre kassekreditten ud over et maximum når tøjet skal indkøbes her i NY, og den løsning hedder Beacons Closet (ikke sponsoreret). En vintage/secondhand butik med tøj, tasker, sko mm med mange af de fine og dyre mærkevarer til mere end langt under indkøbspris, og så kan du jo være heldig, at det har siddet på en skuespiller under indspilning til en film eller serie. Så til jer mænd derude, der frygter at sende jeres kærester/hustruer til NY, det kan I roligt gøre, de skal bare “nøjes” med at shoppe tøj, sko og tasker i Beacons Closet 😉 Og så er det jo heldigt (for mig), at jeg (næsten) går lige forbi en af deres butikker på vej op til E og N’s kommende skole
  • man skal blande sig når ens børn har konflikter. Læste ellers et eller andet sted inden vi rejste herover, at børn skal have lov til at løse deres konflikter selv, det skulle modne dem (eller noget, fangede ikke lige detaljerne, det skulle jeg måske have gjort). Ikke altid kan jeg hilse og sige, for i går, da jeg på bedste (ikke?)pædagogiske vis lod dem løse en konflikt selv, resulterede det i gråd og blod. Nogen havde sparket til et knæ, så det knæ landede i munden på første-fødte afkom og deraf blod. Tænderne var intakte, og det kunne jeg så rose dem for. Man skal også huske at anerkende sine børns præstationer, ikke?
  • har jeg knækket koden for, hvorfor man så nemt tager på herover (altså udover at bruge lidt for mange dollars i M&M’s butikken, spise Oreos som snack i stedet for et æble, ja og jeg kunne vel egentlig blive ved), men i mælken er der pænt meget sukker. Pr kop mælk man drikker, får man lige ekstra 12 gram sukker, og den vi køber er altså low fat. Så fandt jeg samtidig også ud af, hvorfor der er SÅ mange forskellige valgmuligheder for mælk i “coffee-to-go”, altså som i mælk der aldrig er blevet malket fra en ko
  • yoga bare er fedt. Det fandt jeg egentlig ud af for mange år siden, da der var et fitnesscenter i Prinsensgade i Aalborg med yoga på programmet, men hvor man ikke kunne være stolt af at gå til yoga men hellere svede til spinning og BodyPump (dem der ikke har svedt til yoga har ikke gjort det godt nok!). Her i vores bygning kan jeg mandag og onsdag aften kl.20 smutte ned i basket hallen og få mig en gratis time Vinyasa flow yoga, og jeg er endnu mere fan end jeg nogensinde har været. Eller gratis og gratis, det er vel en del af den skyhøje husleje vi betaler om måneden 😉
  • købe online er så smart. Jeg er blevet ret gode venner med Amazon (og dette er heller ikke sponsoreret), for man kan jo seriøst købe ALT. Og så behøver man jo slet ikke bevæge sig nogen steder (tilbage til et de tidligere punkter, det skal måske på listen over, hvorfor man kan tage meget på herovre)
  • to be continued…

Skriv et svar

Udfyld dine oplysninger nedenfor eller klik på et ikon for at logge ind:

WordPress.com Logo

Du kommenterer med din WordPress.com konto. Log Out /  Skift )

Facebook photo

Du kommenterer med din Facebook konto. Log Out /  Skift )

Connecting to %s