Siden sidst, fortsættelsen..

Det blev 1.december, farmor og farfar rejste hjem og Emil og Nanna startede ud med at køre med skolebussen til og fra skole. Eller det vil sige, Nanna var ikke super pjattet med at køre med den om morgenen, så hende og jeg går fortsat i skole om morgenen mens Emil kører med skolebussen. Om eftermiddagen er de begge med den hjem. 


Torsdag er gymnastik dag for Nanna. Det er hun ret pjattet med. 


Søndag stod den på Max, Ruby and the nutcracker suite i et teater på Long Island. Nanna og jeg var med vores nabo og deres jævnaldrende piger. En hyggelig søndag med god julestemning. 


Mandag havde Emil og Nanna fri fra skole, så efter vi havde talt med Emils klasse over FaceTime drog vi til Manhattan og julemarkedet på Union Square. Der er generelt mange julemarkeder, skøjtebaner, vinterlandabyer etc som vi gerne vil besøge i december, ligesom juleudsmykningen på Macy’s skulle være ret smuk. Billeder skal nok følge 😉 

Ugen her kommer til at byde på øllebrød hos Meyer i Grand Central Terminal (for mig), fodbold (Emil), gymnastik (Nanna), til pigefødselsdag fredag aften (mig), Holiday Party lørdag aften i vores bygning (Michael og jeg) og søndag kommer julemanden på besøg i vores bygning til stor glæde for familiens yngste medlemmer 😊 

Rigtig god uge til jer

Skriv et svar

Udfyld dine oplysninger nedenfor eller klik på et ikon for at logge ind:

WordPress.com Logo

Du kommenterer med din WordPress.com konto. Log Out /  Skift )

Facebook photo

Du kommenterer med din Facebook konto. Log Out /  Skift )

Connecting to %s